„Znaczenie miłości” książka napisana lekkim i przystępnym językiem dość długo leżała na mojej nocnej szafce. Każdy rozdział był dla mnie ciekawą lekcją i tematem do przerobienia.
Poczułam, że ponownie muszę przysiąść do anatomii przyjrzeć się wszystkim strukturą mózgu.
Książka jest pełna przykładów emocji jakich doświadcza dziecko w łonie mamy i po porodzie oraz jak to wszystko wpływa na psychikę i dalszy rozwój dziecka. Oczywiście w mojej głowie zaraz zaczęłam analizować jak czułam się w pierwszej i drugiej ciąży. Czy moi synowie mocno byli bombardowani kortyzolem?? Staram się jednak wyhamować bo wiem, że stresu nie unikniemy. W życiu należy znaleźć balans. Tym bardziej gdy druga ciąża przebiegała w pandemii korony i nie wiedziałam co mnie czeka w szpitalu.
Wracajmy jednak do książki. Zaznaczyłam sobie wiele cytatów, książka ma wiele znaczników, a obok powstała tabelka z podziałem na: ciało migdałowate, hipokamp, podwzgórze i hormonami jak serotonina i kortyzol oraz tym jakie są między nimi powiązania.
Nie była bym jednak sobą gdybym nie wrzuciła kilku cytatów które może was zainteresują i zachęcą do przeczytania książki o uczuciach i bliskości rodziców do dzieci.
„Badania wykazały, że nawet najtrudniejsze i najbardziej irytujące dzieci dobre się rozwija, jeśli rodzice reagują na ich potrzeby.”
„Podstawowe źródła odczuwania przyjemności to zapach, dotyk i dźwięk. Niemowlęta potrafią rozpoznać głos swoich rodziców już od urodzenia, wyróżniając go spośród innych głosów. Przepełniony miłością uścisk stanowi nawet większy bodziec do rozwoju niż karmienie piersią. Nie przypadkiem obraz Madonny z dzieckiem stał się ikoną kultury. W ramionach matki lub ojca, gdzie jest ciepło i bezpiecznie, rozluźniają się mięśnie dziecka i pogłębia jego oddech, ponieważ delikatne głaskanie i kojące kołysanie prowadzi do uwolnienia napięcia. Dochodzi do synchronizacji tętna dziecka z tętnem rodzica; jeśli rodzic jest zrelaksowany i zrównoważony, podobny stan osiągnie dziecko. Dotyk sprawia, że autonomiczny układ nerwowy matki komunikuje się z układem nerwowym dziecka, działając na niego uspokajająco. Bliskość fizyczna daje nam poczucie, że ktoś nas wspiera.”
„Podobnie jak wiele innych części mózgu, hipokamp odpowiada za kilka funkcji. Przez swoje połączenia z podwzgórzem wpływa na kontrolowanie stresu. Jest on jednak również powiązany z korą przedczołową i odgrywa główną rolę w procesach pamięciowych, chociaż w inny spo sób niż kora grzbietowo-boczna. Podczas gdy pamięć operacyjna tym czasowo przechowuje aktualne doświadczenia, hipokamp jest bardziej wybiórczy i przechowuje ważniejsze elementy bieżących doświadczeń do czasu, aż znajdą się one w pamięci długoterminowej.”
„W przypadku układu nerwowego największe znaczenie ma wczesny etap życia, kiedy pojawia się również najwięcej zagrożeń. Nieodpowiedni odżywianie, niedotlenienie w łonie matki, brak tlenu w momencie porodu lub brak emocjonalnego wsparcia w okresie niemowlęcym – wszystko to może mieć ogromny wpływ na rozwijający się organizm. Wczesna opieka właściwie kształtuje rozwijający się układ nerwowy i określa sposób interpretowania oraz reagowania na stres w przyszłości. Można to ująć w ten sposób, że doświadczenie emocjonalne niemowląt z ich opiekunami jest ,,biologicznie zakorzenione”
Miłej lektury